Megéri a hőszivattyús fűtés 2022-ben?
Hőszivattyús fűtés: ezzel a megoldással szinte lenullázhatjuk a rezsi egy részét, ha megfelelő napelemes rendszerről működtetjük a szivattyút. A fűtést és a használati melegvíz szolgáltatását egy technológiával kipipáljuk. Persze ennek is ára van, mégpedig a telepítés, kiépítés és a rendszer beszerzésének költsége. Ezt az összeget azonban csak egyszer kell letenni az asztalra, onnantól viszont nem kell rettegve figyelni az elszabaduló gázárakat, villanyárat, hiszen a háztetőnkre (vagy kertünkbe) telepített napelemes rendszer megtermeli a szükséges energiát.
Mi az a hőszivattyús fűtés?
A hőszivattyú a hűtőszekrényhez vagy a klímához hasonlóan működik. Az alacsonyabb hőmérsékletű közegből elvonja a hőt és a magasabb hőmérsékletű felé szállítja a nyomáskülönbséget kihasználva. A klíma működéséhez képest az a különbség, hogy nem a beltéri levegőt fűti (esetleg hűti), hanem a padlóba, falba vagy mennyezetbe épített fűtőrendszerben cirkuláltatott közvetítő anyagot (pl. vizet). A padlótűtés mellett jól alkalmazható a hőszivattyús fűtés fan-coil, hőszivattyús hőleadó vagy alacsony hőmérsékletű radiátor beépítésével is.
Ahogy azt fent is írtuk, a hőszivattyú kompresszorát érdemes napelemes rendszerről működtetni. A hőszivattyúval ezen kívül hűteni is lehet az épületet. Ha mind a két funkciót szeretnénk használni, akkor különösen fontos a körültekintő tervezés. A padlófűtés például komfortos, de a padló felől érkező hideg levegő a nyári hőségben már kevésbé egészséges. Ha gyárilag gipszkartonba épített csőkígyós rendszerrel oldjuk meg a hűtést, akkor számítani kell arra, hogy a szobákban megnő a páratartalom, fülledt lesz a levegő és rosszabb esetben akár penészedés indulhat meg vagy rongálódhatnak az épület szerkezeti elemei.
Milyen gépészeti követelményeknek kell megfelelni egy hőszivattyús fűtéshez?
A hőszivattyú gépészeti helyiségét érdemes a földszinten elhelyezni. Lehetőleg ne a ház középső területén, vagy az emeleten. Helyezzük a hálószobáktól lehetőleg távol, oda, ahol a hőszivattyú kültéri egységének az elhelyezését tervezzük. Így rövidebbek lesznek a hőszivattyús fűtés kültéri és a beltéri egységet összekötő kalorikus (hűtőköri) csővezetékei. A legjobb, ha a fal egyik felén a beltéri, a másik felén pedig a kültéri egységet telepítjük. A kalorikus cső lehetőleg max. 7 méter hosszú legyen, ha ennél hosszabb, akkor csökken a hőszivattyú teljesítménye, COP-ja.
A COP a hőszivattyú jósági fokát mutatja, vagyis a fűtési és hűtési hatékonyságára következtethetünk belőle. Ha egy hőszivattyú 5kW hőt termel 1kW elektromos energiából, akkor a COP értéke 5,0. Minél magasabb a COP, annál energiahatékonyabb a berendezés. Ha pedig 10 méternél hosszabb a cső, plusz hűtőközeget is rá kell tölteni a hőszivattyú hűtőkörére.
Milyen esetben hatékony a hőszivattyús fűtés?
A hőszivattyús fűtés akkor tud hatékonyan működni, ha nagy felületű fűtőtesteket, padlófűtést, falfűtést vagy mennyezetfűtést építünk be a házba. Ezen kívül fontos, hogy megfelelő módon legyen szigetelve az épület, legyenek modern, jól szigetelő nyílászárók. Azért van szükség nagy felületű hőleadókra, mert a hőszivattyú segítségével nem fogunk olyan magas hőmérsékletre melegíteni a rendszerben keringő folyadékot, mintha mondjuk gázzal vagy biomasszával fűtenénk.
Mennyibe kerül egy hőszivattyús fűtés kialakítása 2022 nyarán?
Mivel az anyagköltség és a munkadíj is folyamatosan változik, csak nagyságrendileg tudunk árakat írni. Egy fűtésrendszer kiszolgálásához szükséges hőszivattyú ára beszereléssel, kiegészítőkkel megközelítőleg 2,5-3 millió forintba kerül. A fűtésrendszer kialakítására további 4-5 millió forintot érdemes rászámolni, ha egy 120 négyzetméteres, jól szigetelt, megfelelő nyílászárókkal felszerelt családi házról beszélünk. A padlófűtéses levegő-víz hőszivattyús fűtési rendszer kialakítása megközelítőleg 4,3 millió forintba kerül. Ha menyezet fűtés-hűtést és padlótemperálást szeretnénk, már mélyebben a zsebünkbe kell nyúlni, nagyjából 5,6 millió forint lesz a rendszer. És akkor ott van még a napelemes rendszer, aminek az ára függ a méretezéstől, de egy 5 kw-os rendszerre érdemes rászámolni 3,5-4 millió forintot. A napelemes rendszer pontos árát meg tudjuk adni és a napelem szakértőink segítenek egy megfelelő méretű napelemes rendszert megtervezni Önnek. Kérjen árajánlatot!
Mennyi idő alatt térül meg a hőszivattyús fűtés?
Egy újépítésű ház esetében a hőszivattyú fűtés megtérülése kb. 2-3 év. Egy régebbi építésű háznál ez azért több, de a mai energiaárak mellett jelentősen csökkent (9-10 évről akár 6-7 évre). A napelemes rendszerek megtérülése a jelentős energiaár-növekedés miatt a korábbi 7-9 évről 4-5 évre csökkent. Magánemberként vagy cégként is rengeteget spórolhatunk a rezsin, ha az áramszolgáltatást napelemes rendszerrel oldjuk meg, a fűtést pedig hőszivattyúval.
Milyen esetben éri meg a hőszivattyús fűtés?
Fontos, hogy a hőszivattyús fűtés csak akkor éri meg, ha a szivattyú működtetéséhez kedvezményes tarifát használunk, de akkor járunk a legjobban, ha napelemes rendszerről nyerjük hozzá az áramot. A hőszivattyús fűtéssel ráadásul növekedni fog az ingatlanunk értéke és mivel megújuló energiaforrásból fűtjük-hűtjük az épületet, jobb energiaosztályba kerül a ház. Így több legyet ütünk egy csapásra: egyetlen befektetéssel megoldjuk a komfortos, környezetbarát fűtést, „ingyen” jutunk hozzá a fűtőenergiához, ráadásul többet ér az otthonunk, ha esetleg ingatlan eladásban gondolkozunk a jövőben.
Mik az előnyei a hőszivattyús fűtésnek?
A hőszivattyús fűtésnek számtalan előnye van. Az első és talán legfontosabb, hogy ha jól méreteztük a napelemes rendszerünket és hőszivattyús technológiával oldjuk meg a fűtési rendszerünket, akkor nem kell fizetnünk a fűtőenergiáért. Cserébe viszont elég komoly bekerülési költsége van a fűtésrendszer kialakításának. Az energiaárak elszabadulása előtt azt lehetett mondani, hogy csak akkor érdemes belevágni az épület hőszivattyús fűtésrendszerének kialakításába, ha új házat építünk vagy teljeskörűen átalakítjuk a jelenlegi épületet.
De nézzük, még milyen előnyei vannak a hőszivattyús fűtésnek! Ezzel a megoldással megújuló, zöld energiát használunk, vagyis elenyésző lesz a fűtőrendszer károsanyag-kibocsátása. Így kifejezetten környezetbarát megoldással fűtjük a házunkat. Nem kell hozzá fákat kivágni, szenet, földgázt égetni hozzá, csendesen és nagyon hatékonyan működik: 1kWh energia felhasználásával akár 4 kWh hőenergiát is nyerhetünk!
Ráadásul kedvezményes elektromos áram tarifát (pl. H vagy GEO) igényelhetünk hozzá. Sőt, ha a háztetőnkre szerelt napelemmel biztosítjuk a hőszivattyú működését, akkor a karbantartási költségeken kívül szinte teljesen megszabadulunk a fűtési költségektől. És a fűtésen túl a melegvíz-ellátást is biztosíthatjuk ezzel a megoldással.
Kérjen díjmentes ajánlatot napelem tanácsadónktól
Ha hatékonyan szeretné csökkenteni otthona energia kiadásait, akkor itt kérjen díjmentes árajánlatot.
A kollégánk megkapja a kérését és egy pontos, az Ön igényeire szabott ajánlattal fogja keresni.