Ezek a legjobb inverterek 2022-ben!
Az inverter a napelemes rendszer lelke. Ha ránézünk egy napelemes házra, alapvetően paneleket fogjuk látni, de a megtermelt áram átalakításáért felelős eszközt, az invertert valahol a házfalra szerelve kell keresnünk. Az inverter nem csak az alacsony feszültségű egyenáramot alakítja át magasfeszültségű váltóárammá, de méri a fogyasztást, optimalizálja a termelést, adatokat szolgáltat. A frontvonalban a panelek dolgoznak, az inverter pedig a szürke eminenciás, tőle függ valójában a házunk energiaellátásának irányítása.
Ebben a cikkben utánajárunk az inverterek működésének, szó lesz az egyfázisú, háromfázisú inverterekről, a transzformátoros és a transzformátor nélküli megoldásokról. Igyekszünk közérthetően elmagyarázni mindent, de ha már most elfáradt a röpködő szakkifejezésektől, vegye fel velünk a kapcsolatot, munkatársaink minden felmerülő kérdésre választ adnak!
Mi az inverter?
Ahogy a bevezetőben is írtuk, ha nincs inverter, nem tudjuk hasznosítani a napenergiából származó áramot. Épp ezért nemcsak a hálózatba csatlakozó rendszereknél, de a szigetüzemű rendszereknél is szükségünk lesz inverterre.
További fontos szerep jut az invertereknek: összegyűjti a termelés adatait, amit le is olvashatunk, vagy wifikapcsolat segítségével kinyerhetünk belőle.
Hogy működik az inverter?
Az inverter éjjel-nappal tettrekészen működik, egyszerre figyeli a napelemek által megtermelt áram feszültségét és a hálózat feszültségét, frekvenciáját. Ahogy a nap süti a paneleket, vagyis napenergia éri a rendszert, megindul az alacsony feszültségű áram termelés. Abban a pillanatban, ahogy kellő feszültségű egyenáramot észlel az inverter, megfelelő feszültségű, frekvenciájú és jelalakú váltóárammá alakítja át. Amennyiben nem szigetüzemű a rendszerünk, hanem a közüzemi áramszolgáltató hálózatához csatlakozunk, akkor az inverter szinkronizálja a betáplált villamos áramot, hogy az általunk betáplált áram megegyező fázishelyzetű, feszültségű, frekvenciájú és jelalakú legyen legyen a közüzemi árammal. Lefordítva a magyarországi viszonyokra: a feszültség 220 Volt, a frekvencia 50 Hz, a jelalak pedig szinuszos.
Miért nélkülözhetetlen a minőségi inverter egy napelemes rendszernél?
Amennyiben nincs inverter, nem működik a napelemes rendszer. Mivel ez az eszköz folyamatosan működésben van, fontos, hogy jó minőségű, garanciális terméket válasszunk. A kiválasztásnál figyeljünk arra, hogy kizárólag a szolgáltató által elfogadott invertereket lehet telepíteni. A legcélszerűbb, ha napelemes szakértőinkre hagyatkozik a megfelelő inverter kiválasztása során. Hiszen mi tudjuk, hogy az adott rendszerhez milyen inverter lesz a legalkalmasabb és azzal is tisztában vagyunk, hogy melyik eszköz érhető el a piacon. Vagyis érdemes előbb megnézni a szolgáltató honlapján feltüntetett listát és ezután választani.
Járjunk el körültekintően az inverter elhelyezése során. Bár ezeket az eszközöket úgy tervezik, hogy kültéresn és beltéren egyaránt elhelyezhetőek legyenek, nem árt tisztában lennünk néhány szemponttal.
- Az invertert szilárd, függőleges síkra (falra) lehet csak szerelni.
- Az inverter működése zajjal jár, nem jó, ha lakótérbe tesszük vagy olyan helyre, ahol zavar minket, vagy a szomszédokat.
- Lehetőleg ne kerüljön zárt szekrénybe. Abban az esetben, ha nincs más megoldás, biztosítsuk az eszköz szellőzését és a hőelvezetést.
- Amennyiben kültéren helyezzük el az invertert, gondoskodjunk arról, hogy ne érje közvetlen hó, eső, napsütés.
- Beltéri elhelyezésnél ne kerüljön az inverter olyan szobába, műhelybe, ahol vegyszereket, savakat tárolunk, használunk.
- Célszerű úgy elhelyezni az invertert, hogy könnyen hozzáférhessünk (karbantartás, szerelés esetére), viszont a kíváncsi gyerekmancsok ne piszkálhassák.
Milyen típusú inverterek vannak?
Alapvetően három típusú inverter van.
Hálózatra csatlakozó inverter
Ma Magyarországon a legtöbben hálózatra csatlakozó invertert telepítenek. Ahogy ezt fent is írtuk, ennél a típusnál az inverter a napelemekből közvetlenül érkező áramot átalakítja a közüzemi hálózatba való betápláláshoz. Ezeknek az invertereknek nem csak a mi igényeinknek, hanem a hálózatüzemeltető előírásainak is meg kell felelnie.
Hibrid inverterek
A hibrid inverterekkel egyszerre tudunk a hálózathoz csatlakozni és akkumulátorra tölteni a rendszerünk által megtermelt elektromos áramot. Ez főleg akkor jön jól, ha ármaszünet van, ilyenkor fel tudjuk használni az akkuban tárolt áramot.
Szigetüzemű inverterek
A szigetüzemű rendszereknél nem a hálózatba tápláljuk a megtermelt áramot, hanem akkumulátorba, akkumulátorokba, ehhez pedig speciláis inverter szükséges. Mi a jonapelemnél nem foglalkozunk szigetüzemű rendszerek telepítésével.
Mi a különbség az egy- és háromfázisú inverter között?
Amikor invertert választunk, fontos tisztában lenni azzal, hogy egyfázisú vagy háromfázisú eszközre van szükségünk. Honnan tudhatjuk, hogy melyik lesz a mi inverterünk? Meg kell vizsgálni, hogy a hálózati csatlakozásunk alapból egyfázisú vagy háromfázisú. Jellemzően az átlagos villamosenergia fogyasztású háztartások esetében egyfázisú csatlakozással lesz dolgunk.
Azonban ha nagyobb a fogyasztás (például elektromos fűtést, gépeket, medencefűtést, szaunát táplálunk a rendszerről), akkor már háromfázisú lesz a csatlakozás is. Ehhez pedig háromfázisú inverterre lesz szükségünk, vagy három egyfázisú inverterre, ez az utóbbi megoldás összességében többe fog kerülni, mint az egy darab háromfázisú eszköz.
Jellemzően az 5 kW alatti rendszereknek elég az egyfázisú, e fölött pedig a háromfázisú inverter.
A fázisszámnak a rendszer méretezéséhez is köze van: az egyfázisú inverterek kisebb (~5 kW alatti), a háromfázisúak pedig nagyobb (~5 kW feletti) teljesítményű rendszerek működtetésére valók. Ez megint csak az adott épület/háztartás energia igényével függ össze: átlagos villamosenergia fogyasztás esetén a csalatkozás jellemzően egyfázisú (a háztartások többsége ilyen), háromfázisú csatlakozásra csak nagyobb fogyasztás (pl. elektromos fűtés, szauna, gépek működtetése) esetén van szükség.
Mi a különbség a transzformátoros és a transzformátor nélküli inverter között?
A régebbi napelemes rendszereknél (vékony napelemeknél) szükség volt egy beépített transzformátorra az egyenáram-váltóáram átalakításánál (DC/AC). A mai modern napelem panelek esetében már nem kell transzformátor. Utóbbi inverterek könnyebbek és hatékonyabbak a transzformátorral szerelt verzióknál.
Mi az a mikroinverter?
A miroinvertereket egy-egy napelem panel mögé lehet szerelni, jóval kisebb a teljesítménye, mint a központi inverternek. Ha sok mikroinvertert szerelünk a napelemek mögé, akkor a paneleket külön-külön is monitorozhatjuk és kiválthatjuk a központi invertert.
Melyek a legjobb inverterek?
Jelenleg a piacon a legjobb invertereket a Fronius, a Solar Edge és a Huawei gyártja. Természetesen mi is csak a legkiválóbb minőségű eszközökkel dolgozunk. Mivel 2022 második felében hiánycikknek számít az inverter is, mielőtt belevágna a komolyabb tervezgetésbe, vegye fel velünk a kapcsolatot, elmondjuk, hogy melyik eszközt tudjuk biztosítani az Ön rendszeréhez!
Kérjen díjmentes ajánlatot napelem tanácsadónktól
Ha hatékonyan szeretné csökkenteni otthona energia kiadásait, akkor itt kérjen díjmentes árajánlatot.
A kollégánk megkapja a kérését és egy pontos, az Ön igényeire szabott ajánlattal fogja keresni.