Napelem kalkulátor: mekkora rendszerre van szükségem?
A napelem kalkulátor segítségével megbecsülhetjük, hogy a jelenlegi és tervezett jövőbeli áramfogyasztásunk lefedéséhez mekkora napelemes rendszer szükséges. Amennyiben pontosabb adatokat és árakat szeretne kapni, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Napelem kalkulátor: hogyan számoljuk ki, hogy mekkora napelemes rendszer kell a házunkra?
A napelem kalkulátor alapja a villanyszámlánk. Ha megnézzük, hogy pontosan mennyi a fogyasztásunk, a napelem kalkulátor segítségével meg tudjuk becsülni a rendszer méretét is. Nagyon fontos azonban tisztában lenni azzal, hogy ha felszereltük a napelemes rendszert a házunkra, gyakran megnő a fogyasztás. Ennek az a pszichológiai háttere, hogy a legtöbb felhasználó onnantól úgy tekint az áramra, mint ami “ingyen” van és ezért több elektromos készüléket is csatlakoztat a rendszerhez.
Ilyenek lehetnek a kiegészítő fűtési megoldások, például a fűtőpanel, az infrapanel, az elektromos kazán. Vagy a kültéri medencefűtés, feljárófűtés, járdafűtés. Pláne, ha szerzünk egy elektromos autót, amit a rendszerünkről szeretnénk tölteni. Épp ezért az egyik leglényegesebb lépés a kalkulálás során az, hogy apróra kiszámoljuk, milyen egyéb eszközöket szeretnénk a későbbiekben a hálózathoz csatlakoztatni, különben komoly ráfizetéssel fogjuk tudni csak kigazdálkodni a villanyszámlát, hiába is telepítettünk napelemes rendszert. Ahhoz, hogy megfelelő méretű rendszert telepítsen, vegye fel bátran a kapcsolatot napelem-szakértőnkkel, kérjen testre szabott árajánlatot!
Mire jó egy napelem kalkulátor?
A napelem kalkulátor arra jó, hogy kapjunk egy megközelítő számot arról, mekkora rendszerre van szükségünk. Az online kalkulátorokkal (pláne ha megtérülést is számolnak) azért csínján kell bánni, hiszen nem tudják figyelembe venni az adott épület földrajzi elhelyezkedését, az időjárást, a konkrét telepítési helyszín terepviszonyait. Sőt, azzal sem lesz tisztában egy online kalkulátor, hogy mi a helyzet a napelemes piac termékeinek elérhetőségével, a telepítést megelőző ügyintézési procedúrák idejével stb. Épp ezért a legcélszerűbb, ha egy ügyintézővel vesszük fel a kapcsolatot! Alaposabb, naprakészebb információt fogunk kapni, amivel már konkrétabban tudunk számolni.
A megtérülés függ a tájolástól, a dőlésszögtől, a napsütéses órák számától, az árnyékolástól. Ha van egy déli tájolású tetőnk, a napelemek dőlésszöge 35 fokos, akkor egy 4 kW-os maximális teljesítményű napelemes rendszer nagyjából évi 4800 kWh villamos energiát termel.
A kalkulációhoz érdemes azzal tisztában lennünk, hogy 2023. december 24-ig még az előnyösebb szaldó elszámolással szerződhetünk. Vagyis ha több áramot termeltünk, mint amennyit felhasználtunk, kWh-ként bruttó nyolc forintot kapunk vissza. Ha viszont mi használunk több áramot, mint amennyit megtermeltünk, a piacit árat kell kifizetnünk a szolgáltatónak. Érdemes most belevágni a telepítésbe, hogy elkerüljük az előnytelenebb bruttó elszámolást.
A bruttó elszámolás pontos részleteit még nem tudjuk, annyi biztos, hogy a szolgáltató alacsonyabb áron fogja megvásárolni tőlünk a többlet termelést, mint amennyiért mi vennénk meg tőlük.
Fontos változás volt az áram árszabásában 2022 nyarán:
2022. augusztus 01 előtt: Az A1 normál árszabás esetén 1 kWh áram ára 37,54 forint. Szorozzuk meg a naplemes rendszerünkkel megtermelt évi 4800 kWh-val, és akkor megkapjuk, hogy éves szinten 180 192 forintnyi áramot termeltünk. Kb. 1,8-2 millió forintba kerül egy ekkora rendszer, vagyis nagyjából 10 év alatt térül meg a beruházás.
2022. augusztus 01 után: 4800kWh éves termelésből a rezsicsökkentéses áron (37,54 Ft) 2523kWh-t számolunk és a fennmaradó 2277 kWh-t pedig piaci áron (kb 70 Ft) számolunk. Vagyis éves szinten a rezsicsökkentés és a fennmaradó részt összeadjuk és így jön ki az éves termelés.
Lakossági szinten ma már jellemző a 8-10 kW-os rendszerek telepítése, sokan elektromos fűtésre állnak át, vagy elektromos autót töltenek a napelemes rendszerükről. Egy ekkora méretű rendszernél még jobb lesz a megtérülés.
Mikor van szükségünk 1,5-2 kw-os napelemes rendszerre?
Régebben könnyebben lehetett a villanyszámla árával is kalkulálni a napelemes rendszer esetében, 2022 nyarán azonban komoly változások álltak be az energiaárak területén is. Így a legcélszerűbb a fogyasztást nézni és arra méretezni a napelemes rendszert.
Ha éves szinten 1500 kw/h az épületének energiafogyasztása, akkor elég lesz egy 1,5-2 kw-os rendszer. Általában a kisebb házaknál fogyasztanak ennyit a lakók, ahol a világításra és az elektromos háztartási eszközök működtetésére használják az áramot. A melegvíz és a fűtés nem elektromos hálózatról táplálkozik ebben az esetben. Egy 1,5 kw-os rendszer kb. 4-5 panelből áll és 7-10 négyzetméteres tetőfelületre van szükség az elhelyezéséhez.
Azt érdemes tudni, hogy minél kisebb rendszert telepítünk, fajlagosan annál többe kerül és annál hosszabb lesz a megtérülési idő is. Ahhoz, hogy pontosabb méretezéssel, árral, megtérülési idővel számoljon, beszéljen ügyintézőnkkel!
Mikor érdemes beruházni egy 4-5 kw-os rendszerre?
Egy átlagos négyfős családnál, ahol a használati melegvizet áramról kapjuk, jelentősen több elektromos eszközt használnak a családtagok (pl. mosógép, mosogatógép, szárítógép, elektromos sütő, konyhai gépek), az elektromos eszközök használatában kicsit fegyelmezetlenebbek a lakók, akkor könnyen felszaladhat az éves fogyasztás 4,5-5 ezer kw/h-ra. Ebben az esetben szükségünk lesz egy 13-14 napelemből álló rendszerre, ami kb. 22-24 négyzetméternyi tetőfelületet foglal el.
Milyen villanyszámla mellett vágjunk bele egy 10 kw-os napelemes rendszer kialakításába?
A villanyszámla jelentősen meg tud ugrani, ha van egy nagyobb házunk, ahol a hűtők, fagyasztók elavultak, részleges elektromos fűtéskiegészítés üzemel és sok elektromos eszközt használnak a lakók. Ugyanez igaz akkor, ha kisebb a ház, viszont a fűtésrendszert teljes egészében fűtőpanelekkel, infrapanelekkel oldjuk meg.
Mit kell tudni a céges napelem rendszer méretezéséről?
A cégek már 2022 nyara előtt megtapasztalták a magas energiaárakat. Brutális volt a drágulás az elmúlt években, sok esetben az energiaköltség elvitte egy-egy cég profitját. Szerencsére erre is van megoldás, mégpedig a jól méretezett, kalkulált napelemes rendszer! Vegyünk egy egyszerű példát: ha egy cégnek 50 kWh az éves energiaigénye, akkor 60 forintos áramár mellett akár 2,8 év alatt megtérülhet a napelemes rendszerre fordított összeg. Onnantól pedig évi 4,5 millió forintot spórolunk azzal, hogy napelemről szerezzük az energiát.Ebből is láthatjuk, hogy a napelemes rendszer céges szinten is hosszú befektetésnek számít.
Kalkuláljon most és napelem-szakértőnk felveszi Önnel a kapcsolatot, válaszol minden felmerülő kérdésre!
Kérjen díjmentes ajánlatot napelem tanácsadónktól
Ha hatékonyan szeretné csökkenteni otthona energia kiadásait, akkor itt kérjen díjmentes árajánlatot.
A kollégánk megkapja a kérését és egy pontos, az Ön igényeire szabott ajánlattal fogja keresni.